Saltar al contenido

Termální pasta: Co to je a k čemu se používá? Jeho funkce, typy a jak jej nahradit na vašem PC

23 de julio de 2022

Provádění údržbářských prací na počítačích je činnost, která prochází různými fázemi. Každý z dílů, které tvoří váš počítač, vyžaduje zvláštní pozornost.

Nestačí pouze provést povrchové čištění uvnitř procesoru nebo vyčistit soubory a malware, které lze nalézt ve vašem systému, optimalizovat výkon počítačeBudete muset věnovat pozornost detailům.

Co je tepelná pasta?

Jedním z důležitých aspektů při provádění preventivní údržby na vašem počítači je použití teplovodivá pasta.

Tepelná pasta je látka, která slouží jako vodič tepla. Je to hustá kapalina, kovové barvy. Jeho použití v počítačích je poměrně populární a je obvykle levné a snadno dostupné v každém obchodě s elektronikou.

K čemu je teplovodivá pasta?

Tato látka slouží jako tepelný vodič mezi několika součástmi nebo částmi, které i když neudržují přímé spojení, jsou velmi blízko sebe.

Dokud tyto části nebo součásti zůstanou v provozu, budou generovat teplo a v nepřítomnosti teplovodivé pasty by mohlo přehřátí mezi součástmi způsobit značné poškození.

Funkce teplovodivé pasty

Je velmi důležité nanést teplovodivou pastu na některé kovové povrchy počítače a prodloužit tak životnost částí, které jej tvoří.

funkce teplovodivé pasty

 • Jeho použití je velmi běžné mezi procesor a umyvadloúčinně směruje teplo produkované prvním prvkem směrem k druhému.
 • Kovové povrchy tak nebudou tolik trpět vysokými teplotami způsobenými jejich provozem.
 • Nasměrování tepla součásti, jako je procesor, směrem k chladiči umožní ventilátorům tohoto druhého prvku vytlačit teplo směrem ven z počítače.

Druhy tepelných past

Na trhu můžete získat zajímavou rozmanitost této látky díky prvkům, které slouží jako komponenty pro tepelnou pastu. Mezi ně patří:

 • kovová tepelná pasta: I když obvykle patří k těm nejdražším, je také nejlepší a nejoblíbenější. Má komponenty na bázi silikonu a hliníku nebo stříbra, což zvyšuje schopnost vedení tepla.
 • keramická tepelná pasta: Stejně jako ten kovový, část silikonového základu, ale tentokrát je druhým prvkem keramický prášek. Je poněkud základnější a méně nákladný, i když jeho použití na počítačích se nedoporučuje.
 • Křemík: Je to nejnižší řada, pokud jde o teplovodivou pastu, a přestože dokáže odvádět teplo v procesorech grafických karet nebo grafických karet, její použití je méně doporučeno než použití keramické teplovodivé pasty.

Náhrada termální pasty

Jakmile získáte ideální teplovodivou pastu pro tento typ údržby počítače, musíte dodržovat některé pokyny:

 1. První věc, kterou byste měli udělat, je vypněte a odpojte počítačtakže nezůstane žádný aktivní zdroj proudu.
 2. Pokračujte odšroubováním chladiče vašeho počítače pro jeho vyjmutí, abyste mohli pracovat na procesoru.
 3. Pokuste se najít nějaký plastový předmět, který může sloužit jako špachtle k odstranění staré teplovodivé pasty. Je důležité, abyste za žádných okolností nepoužili něco kovového, co by mohlo poškrábat povrch.
 4. Získejte papírový kapesník, který nezanechává vlákna odstranit zbytky tepelné pasty, kterou nebylo možné odstranit plastovým předmětem. Tkáň můžete navlhčit lihem.
 5. Naneste kapku teplovodivé pasty o procesoru. Jedna z nejoblíbenějších metod aplikace naznačuje, že velikost kapky by měla být stejná jako velikost hrášku nebo poloviny hrášku.
 6. Ujistěte se, že když zvednete injekční stříkačku z teplovodivé pasty, můžete použít papír nebo látku, abyste zabránili tvorbě vláken této látky, která by mohla spadnout na jinou kovovou součást počítače.
 7. Začít odkaz chladič a postupně i zbytek komponentů.