Saltar al contenido

Klávesnice Qwerty na Azerty: Změňte kombinaci na PC nebo mobilu

23 de julio de 2022

Překonfigurování pořadí písmen na klávesnici je málo využívaný prostředek, ve skutečnosti jen malý počet lidí používá jinou konfiguraci, než je ta standardní. A právě tato konfigurace klávesnice QWERTY až AZERTY Používá se zejména pro konkrétní jazyk, francouzštinu.

Nicméně, kdokoli si může změnit pořadí písmen klávesnice podle svého a nakonfigurovat si jej podle svých potřeb nebo přání. Pokud potřebujete změnit pořadí písmen na klávesnici, na virtuální nebo fyzické klávesnicipro převod z QWERTY na AZERTY, tento návod je výhradně pro vás.

Co by pro mě udělala změna nastavení klávesnice na mém zařízení?

Důvody, proč se člověk rozhodne změnit pořadí písmen na klávesnici, jsou různé a budou záviset na jeho zájmech. Použití konfigurace AZERTY přináší výhody těm, kteří se začínají učit francouzský jazykcož je hlavní důvod ke změně na tuto konfiguraci.

Země, kde se používá hlavně francouzština (jako je Belgie, Francie a Kanada), si zaslouží tuto konfiguraci, aby mohly pohodlně psát, protože s ní mohou používat francouzské uvozovky, cirkumflex a jiné typy opakujících se diakritik ve vašem jazyce. Ti, kteří studují tento jazyk, považují za poučné používat klávesnici AZERTY k tomu, aby své učení uvedli do praxe.

Jelikož se jedná o jazyk, který se gramaticky liší od španělštiny, není praktické psát na elektronickém zařízení pomocí konfigurace zaměřené na jazyky, které nepoužívají stejné pravopisné prostředky, proto klávesnice AZERTY je nejvhodnější varianta.

Proč nejsou všechny klávesnice stejné?

Rozložení moderních klávesnic vychází z rozložení používaného na psacích strojích, převládající QWERTY klávesnice dodnes jako nejpoužívanější. Nicméně vaše konfigurace není pro určité jazyky nejergonomičtější nebo nejoptimálnější.

Dalším faktorem, kterým se liší rozložení kláves, je uživatelskou zkušenost. Někteří uživatelé považují určité klávesy za irelevantní pro jejich potřeby, takže existují virtuální klávesnice, které umožňují takové klávesy odstranit.

Pokud jde o fyzické klávesnice, existují některé symboly, které jsou specifické pro některé jazyky, takže se nenacházejí na mezinárodních standardních klávesnicích. Klávesnice AZERTY je toho příkladem, i když jiné země s vlastními abecedami (jako Rusko, Čína a Korea) používají vlastní rozložení kláves přizpůsobené jejich jazyku.

Co dělat, když byla klávesnice mého telefonu špatně nakonfigurovaná?

Při použití virtuální klávesnice elektronická zařízení obvykle nabízejí větší dostupnost při úpravě distribuce jejich klíčů. To umožňuje velkou všestrannost při přepínání mezi jazyky a zahrnuje podporu vestavěného slovníku.

pořadí písmen klávesnice azerty

Tento proces je na jakémkoli mobilním zařízení docela přímočarý, i když jde o víc než jen o změnu výchozí systémové klávesnice; vyžaduje další pokročilá nastavení. Klávesnice se však pomocí používání často snadno přizpůsobí každému uživateli.

V případě, že byla vaše klávesnice špatně nakonfigurovaná a nevíte, jak ji vrátit do původního stavu, zde je návod, jak přepínat mezi QWERTY a AZERTY klávesnicí na vašem zařízení Android nebo iOS bez jakýchkoliv komplikací.

Jak se vrátit zpět na QWERTY klávesnici na mobilu

Otevřete nabídku ‘Nastavení‘ a hledat ‘Jazyk a textový vstup‘. Zde najdete možnosti konfigurace klávesnice. Vyberte ‘španělština’ nebo ‘angličtina’ a vaše klávesnice se automaticky vrátí na QWERTY. Postup je stejný na zařízeních iOS a Android.

Pokud používáte jinou než výchozí klávesnici na Androidu, můžete změnit rozložení na QWERTY z nastavení aplikace. Cesta se liší v závislosti na použité klávesnici, ale obvykle je podobná procesu používanému přes „Nastavení“.

Jak se vrátit na AZERTY na mobilu

Pro Android i iOS je mechanismus stejný: nejprve musíte přejít na ‘Nastavení‘ ze systému, poté klikněte na ‘Jazyk a textový vstupa vyberte možnostKlávesnice‘ a pak ‘Jazyky‘. V přidání klávesnice musíte vybrat ‘AZERTY Francie‘.

Pokud používáte jinou klávesnici, než jakou používá Android ve výchozím nastavení, musíte přistupovat k nastavení této klávesnice a odtud upravte rozložení klávesnice aby se změny projevily.

Jak přepnout na QWERTY nebo AZERTY

Abychom nakonfigurovali pořadí písmen na klávesnici, musíme zvážit několik věcí; první věc je podívejte se, jakou výchozí konfiguraci přináší náš počítača když mluvíme o počítačích, máme na mysli počítače MAC i Windows.

V závislosti na operačním systému (a verzi operačního systému) musíte použít jiný postup. Konfigurace pořadí písmen na klávesnici na počítači s Windows 10 není totéž jako na počítači s macOS. Existují také rozdíly v závislosti na verzích systému, ale obvykle se příliš neliší a obvykle se jedná o podobné kroky.

Na počítačích se systémem Windows

Co byste měli udělat, obecně řečeno, je otevřít nabídku Start a jít až do Kontrolní panel; přístup k ‘Jazyk Místní nastavení‘, přejděte do sekce klávesnice a klikněte na ‘změnit klávesnice‘, abych si nakonec vybral ten od AZERTY.

Na Mac PC

Na počítačích MAC může být proces poněkud složitější; lze to však provést bez technických znalostí. Chcete-li tak učinit, musíte stáhněte si soubor mapování klíčůtedy program, který obsahuje nastavení horké klávesy.

Po stažení stačí navštívit ‘systémové preferencea změňte vstupní metodu na konfiguraci staženou z ‘Jazyk a text‘.

Jaké další známé klávesnice existují a používají se dnes?

Ačkoli se jiná konfigurace než klávesnice QWERTY nebo AZERTY používá jen zřídka, existují další distribuce, které byly populární od vynálezu mechanických a elektronických klávesnic je díky svým speciálním vlastnostem navržena tak, aby optimalizovala psaní a bylo pohodlnější a svižnější.

Dvořákova klávesnice

Byl vynalezen psychologem ve 30. letech 20. století s myšlenkou snížit chybovost při psaní bez zpomalení rychlosti psaní. Je ergonomicky navržený, aby se zabránilo zranění na prstech při dlouhém používání. S přihlédnutím k lidské anatomii dosáhl svého.

Umístěte klíče podle frekvence jejich používání, vyžadující méně pohybů v kloubech v době psaní, a proto méně úsilí. Přes velkou vymoženost ji v oblíbenosti překonala QWERTY klávesnice a dnes se používá jen zřídka.

Klávesnice HCESAR

Stejně jako byl AZERTY vytvořen pro optimalizaci psaní ve francouzštině, klávesnice HCESAR byla navržena pro stejný účel pro portugalštinu, integrující znaky a symboly typické pro jazyk Portugalska. Chvíli byl používán vládním nařízením, ale nakonec téměř úplně zanikl.

klingonská klávesnice

Hlavním poznávacím znakem této klávesnice je font jejích znaků, které jsou pocta fiktivnímu jazyku Klingon ze Star Treku. Nemá takovou praktickou využitelnost jako ostatní klávesnice, ale pro všechny fanoušky této kultovní série je určitě velmi zajímavá.