Saltar al contenido

Jaký je rozdíl mezi silnými stránkami a příležitostmi ve SWOT analýze?

5 de agosto de 2022

Pokud uvažujete o provedení SWOT analýzy pro splnění vašich Cílů, blahopřejeme vám. Je to způsob, jak se posunout vpřed ve světě neustálých změn. Abychom vám pomohli ve vaší analýze, pomůžeme vám identifikovat jaký je rozdíl mezi silnými stránkami a příležitostmi ve vaší SWOT analýze. Předtím si zopakujeme hlavní body studie.

SWOT analýza

Jde o nástroj strategického plánování, který využívá hloubkové studium faktorů resp vnitřní agenti jako jsou silné a slabé stránky a externí studium zahrnující příležitosti a hrozby. V tom spočívá velká část rozdílů, které pro vás rozebereme později.

Silné stránky

Abyste pochopili rozdíly, musíte si nejprve ujasnit, co Silné stránky obnášejí. Silné stránky se vztahují k pozitivním atributům nebo vnitřní zdroje se kterou počítáte, abyste dosáhli cíle. Když zmiňujeme interní, máme na mysli faktory, které můžete ovládat a které vytvářejí konkurenční výhodu.

Pro identifikaci a výběr silných stránek ve společnosti je nezbytné, aby se neúčastnila pouze jedna osoba. Spíše musíte zapojit svůj pracovní tým nebo oddělení. Pro zákazníky, spotřebitele nebo dodavatele by dokonce bylo ideální zasáhnout. Protože vám to pomůže poskytnout obecnější pohled na analýzu.

Šance

Odkazujeme na situace proměnných mimo společnost, což může mít pozitivní nebo příznivý vliv, pokud to dokážete využít. Chcete-li to identifikovat, musíte být ve svém prostředí pozorní.

Často se zaměňuje popř kombinujte silné stránky s příležitostmi ve SWOT analýze. Abychom rozlišili, musíme určit, zda jsou faktory interní nebo externí vůči společnosti. Pokud jsou vnitřní, mluvíme o silných stránkách. Pokud jsou externí, odkazují na příležitosti.

Dále představíme řadu premis nebo návodů, které vám usnadní zjištění silných stránek a příležitostí při zahájení studia. A my vám dáme příklad, který tyto proměnné identifikuje.

žárovky představující obchodní příležitosti

 • Silné stránky. Může odkazovat na váš pracovní tým. Aby vaše lidské zdroje měly zkušenosti, dovednosti a znalosti. Jelikož jsou součástí společnosti, jedná se o interní faktor.
 • Dalším interním faktorem jsou konkurenční náklady. Protože náklady generují konkurenceschopné ceny. Ty zase závisí na obchodní strategii vaší společnosti a vaší solidní finanční situaci, která vám umožní upoutat pozornost trhu, i když přijdete o peníze. Takže vaše finanční síla a náklady jsou vaší silou.
 • Vaše technologické zdroje a moderní zařízení.
 • Marketingové kontrolní techniky. Dá vám nápady, jak být konkurenceschopní.
 • Příležitosti. Lze to přičíst pozitivní vládní politice. Jako daňové politiky, které podporují trh a obchodní dohody.
 • Zažijte nízkou inflaci.
 • Nárůst surovin na trhu.

Příklad Amazon

 • Silné stránky. Jeho logistický proces a rychlost dodání či distribuce produktů.
 • Přestože se zaměřuje na prodej produktů, odlišuje se také ve své službě, a to i v souvislosti s video službami, jako je Amazon Prime Video. Jeho široká škála katalogů, jeho efektivní webové stránky, sledování a přesná doporučení.
 • Jeho dobrá image a pověst dodává společnosti přidanou hodnotu, která toho využívá tím, že inovuje a vytváří produkty se svou značkou, jako je Amazon Kindle. To vytváří respekt mezi vašimi konkurenty.
 • Příležitosti. Můžeme zmínit ekonomické otevření. Amazonu to usnadnilo fyzickou přítomnost v různých zemích.
 • Světový ekonomický růst.
 • Nárůst závislosti ze strany uživatelů internetových nákupů. Trend rychlého získávání produktů bez opuštění domova je příležitostí, kterou nadnárodní gigant velmi dobře využil.

Je zajímavé vzít v úvahu všechny tyto informace pro vaši analýzu. Důležité je uvést to do praxe. Ujasněte si rozdíl mezi silnými stránkami a příležitostmi. Pomůže vám vizualizovat vaše zdroje a naplánovat vaše strategie. Sdělte nám své zkušenosti.