
Jedním ze základních pilířů každé společnosti je ekonomická organizace. Během evoluce člověka byly vyvinuty různé ekonomické systémy, které se přizpůsobily potřebám každého národa. V tomto článku budeme hovořit o charakteristiky a hlavní myšlenky tradiční ekonomiky.
Než však budete mluvit konkrétně o tradiční ekonomice, měli byste mít obecnou představu o tom, co to je. ekonomické systémy které se v průběhu let vytvořily. Pokračujte ve čtení, protože v další části stručně vysvětlíme klasifikaci těchto systémů.
Typy ekonomických systémů
Ekonomické systémy můžeme klasifikovat podle toho, zda existuje či neexistuje soukromé vlastnictví, nebo podle způsobu rozhodování a koordinace výrobních činností. V prvním případě máme dva typy ekonomiky: kapitalistické hospodářství a socialistické hospodářství nebo plánované.
V případě kapitalistického systému, lidé a firmy provádějí výrobu a marketing zboží a služeb podle tržních trendů, které se řídí nabídkou a poptávkou. V tomto hrají peníze důležitou roli v každodenním životě obyvatel. Také se nazývá svobodná ekonomika.
Na druhou stranu v socialistickém systému stát nahrazuje soukromé vlastnictví systémem, ve kterém jsou prostředky výroby a distribuce zboží a služeb kolektivní. To usiluje o to, aby sociální třídy zmizely a aby všichni jednotlivci měli stejné bohatství. Obvykle to vyžaduje hodně plánování.
Pokud klasifikujeme ekonomické systémy podle toho, jak se rozhodují, dává vzniknout tradiční ekonomice, autoritářské ekonomice a tržní ekonomice. Posledně jmenované jsou tytéž kapitalistické ekonomiky, ve kterých rozhoduje obyvatelstvo, s výhodami a nevýhodami, které to s sebou nese.
The autoritářské ekonomiky, Jak naznačuje jeho název, jedná se o ty, v nichž rozhoduje ústřední moc nebo autorita, kterou je obvykle stát jako vlastník výrobních prostředků. V další části vám řekneme více o charakteristikách tradiční ekonomiky.
Charakteristika a hlavní myšlenky tradiční ekonomiky
Tradiční ekonomika je systém, který je založena na zvycích, víře a tradicích (omluvte nadbytečnost) typické pro region nebo konkrétní společnost nebo komunitu. V tomto se ekonomická rozhodnutí řídí dovednostmi získanými rutinním praktikováním po staletí stejných činností.
Jednou z nejzákladnějších charakteristik tradiční ekonomiky je, že příjem pochází z činností, jako je zemědělství, chov dobytka, rybolov a myslivost a výroba řemesel. Stejně tak obecně obvykle nepoužívá peníze, ale barter jako způsob marketingu a směny.
To podmiňuje tradiční ekonomiky, aby měly nízkou úroveň produktivity, což funguje v podstatě pro soběstačnost komunityale to neumožňuje existenci systému globalizace nebo mezinárodního obchodu s dovozem nebo vývozem zboží nebo služeb.
I když se vám to může zdát primitivní, tento typ ekonomiky V mnoha částech světa se stále praktikuje.. Tradiční systémy se udržely především na Blízkém východě, v Asii a Africe; ale můžete také získat komunity, které to praktikují, aby se rozšířily po celé Americe.
Myšlenky, na kterých je založena tradiční ekonomika
- Zdroje by měly být mezi členy komunity rozděleny spravedlivě.
- Všichni členové komunity se tak či onak podílejí na výrobním procesu a znají důležitost práce, kterou dělají.
- Produkují to, co k životu potřebují, bez ambicí získávat další zisky z činnosti, kterou vykonávají, a bez obav o důležitost udržování mezinárodních vztahů.
- Životní prostředí musí být zachováno, protože je zdrojem většiny (ne-li všech) zdrojů, které používají k obživě a výrobě dalších položek. Jsou však také závislé na přírodních podmínkách a jsou vážně ovlivněny klimatickými změnami a znečištěním.
Doufáme, že vám tímto článkem byly jasné charakteristiky a hlavní myšlenky tradiční ekonomiky. Nezapomeňte to sdílet na svých sociálních sítích!