
V případě, že budou položeny otázky Jaká je výhoda a nevýhoda Lockovy teorie stanovení cílů? Přečtěte si prosím pozorně následující informace. Bylo by také užitečné znát výhody a nevýhody teorií participativního vedení. Bez dalších řečí pokračujme v tomto návodu.
The teorie stanovování cílů se narodil v roce 1968 a navrhl ho Edwin A. Locke, americký psycholog. Ve skutečnosti je Edwin A. Locke uznáván jako jedna z nejdůležitějších postav v teoriích souvisejících s cíli.
Také v souvislosti s touto teorií vás může zajímat, jaké rozdíly existují mezi „vertikální“ a „horizontální“ organizační strukturou. Určitě se v době, kdy chcete začít podnikat, dozvědět o těchto trendech vyplatí.
Jaká je teorie stanovování cílů navržená Edwinem A. Lockem?
Teorie stanovování cílů naznačuje, že motivace má velký vliv na jednání a cíle zase ovlivňují výkon. Tyto jevy vytvoří vytrvalost, intenzitu a nasazení jednotlivců.
Stručně řečeno, návrh Edwina A. Locka vybízí lidi, aby se zamysleli a položili si jedinou otázku. V tomto cvičení by se jednotlivci měli ptát sami sebe pokud existuje celková motivace k úsilí a dosáhnout konkrétního cíle.
Po pochopení předchozího návrhu dochází k závěru, že komplikovaný cíl má tendenci zvyšovat motivaci lidí. V důsledku toho budou schopnosti a celkový výkon posíleny, pokud existuje skutečný závazek k plnění cílů.
Některé zajímavé věci, které byste měli mít na paměti o teorii stanovování cílů, se promítají do pozitivní a negativní aspektyo kterém budeme hovořit níže.
Nastavte kurz, který budete následovat
Pochopení podmínky navržené Lockovou teorií stanovení cílů, podpora cíle je správná správně stanovené cíle. Vzhledem k tomu je spravedlivé uvést, že směr, kterým se má dosáhnout uvedeného cíle, je také do určité míry stanoven.
Jinými slovy, prostý fakt stanovení cíle způsobuje, že proces jeho dosažení probíhá přirozeně. To je nepochybně zcela nezbytné, má-li člověk dosáhnout cíle, který se zdá vzdálený a obtížný.
Dejte účel a vytvořte závazek
Stanovení cílů a cílů vás nutí pracovat na jejich dosažení. Ukázalo se, že práce s cíli zlepšuje výkon na obecné úrovni. Výše uvedené znamená zlepšení v angažovanosti a účelykteré se jednoznačně rodí v době stanovení konkrétního cíle.
Je to přesné a plánované
Stanovení cíle se rovná lepší organizaci, je dobře známo, že firma, člověk nebo organizace bez cílů daleko nedojde. K výše uvedenému dochází proto, že při absenci jasných cílů a záměrů je potřeba organizace. Na druhou stranu, stanovení cíle to bytostně obnáší vytvořit akční plány.
Výše uvedené se týká plánování, prvotního a současného aspektu Lockovy teorie stanovování cílů. Je nesporné, že k dosažení významných cílů je plánování nezbytné a je v této metodice vždy přítomno.
Pro další zdůraznění této podmínky nebo výhody teorie je vhodné, abyste znali důležitost organizační struktury pro úspěch společnosti. Kromě toho, co bylo zmíněno dříve, stojí za to znát i druhý pól, tedy negativní dopady na organizační kulturu.
Postoj, jediná nevýhoda
Mimo nevýhodu, protože jistě tato teorie nemá žádné hmatatelné nevýhody, je nedostatek kritérií a individuálního závazku. Problémem není stanovit si cíle, ale uvědomit si vše, co je k jejich dosažení potřeba. To znamená, že postoj bude jedinou nevýhodou, která může při použití této teorie nastat.
Člověk, který není oddán cíli nebo konečnému cíli, se prostě nebude cítit šťastný nebo soustředěný. Nedostatečná pozornost je pak hlavním problémem, který se při tomto typu přístupu objevuje.