Saltar al contenido

Jak zvýraznit vybraný řádek nebo sloupec a aktivní buňku v Excelu

27 de julio de 2022

Existuje několik možností, které, i když jsou jednoduché, mohou být velmi užitečné, uvedl v případě tutoriálu, který vám dnes přinášíme. Tentokrát vás naučíme, jak v Excelu zvýraznit vybraný řádek nebo sloupec a aktivní buňku.

Zvýraznění určitých míst v naší tabulce je nepochybně vysoce doporučeno pro usnadnění práce. Toto je samozřejmě příklad při porovnávání dvou seznamů v Excelu a zvýrazňování opakování, protože dosažená snadnost je nepopiratelná. Ve stejnou dobu zvýraznit řádky a sloupce Je to něco, co byste se také měli naučit.

Jaký je nástroj pro zvýraznění řádků a sloupců v aplikaci Excel?

Mohlo by se zdát, že tato funkce nemá žádnou zjevnou užitečnost, ale pokud si to myslíte, mýlili byste se. Pravdou je, že díky této akci málokdo výhoda a ještě více, pokud jste člověk, který neustále pracuje s Excelem.

V každém případě, pokud stále pochybujete o výhodách této akce, věnujte prosím pozornost následujícím výhodám.

Rychle vědět, kde se nacházíte

Jedna z nejpozoruhodnějších výhod zvýraznit řádky a sloupce, spočívá v tom, že budete neustále vědět, kde se váš kurzor nachází. To je užitečné zejména pro lidi, kteří neustále pracují s aplikací Excel.

Může se to zdát hloupé, ale pravdou je, že být si toho neustále vědom vám ušetří čas a naopak se vyhnete zmatkům, které by se mohly objevit. Zvýrazněný sloupec nebo řádek tvoří práce na tom je jednoduššía plně se na ni soustředil.

Dobré zvýraznění a techniky, jako je rychlé vyhledávání dat ve dvou nebo více listech aplikace Excel, vám umožní mít mnohem efektivnější tabulku aplikace Excel.

Naučte svůj pracovní tým tabulky snadno

Další velmi zajímavou výhodou této možnosti je, že je zvláště užitečné pro prezentace ve třídě nebo pro váš pracovní tým. Je to proto, že zvýraznění řádků a sloupců výrazně usnadní pochopení tabulky.

Výše uvedené vám umožní přesně a adekvátně vysvětlit svým kolegům v práci nebo studiu, jak probíhá vývoj zaměstnání nebo účetnictví společnosti. Je to způsob snadněji komunikovat veškerý obsah přítomný v našich dokumentech nebo prezentacích.

Na druhou stranu, pokud výše uvedené odpovídá vašim potřebám, profesionální prezentace s Prezi je něco, co byste měli zvážit. Zvláště užitečné v pracovním a akademickém prostředí.

Jak zvýraznit vybraný řádek nebo sloupec a aktivní buňku v Excelu

Excel pro tuto zajímavou možnost nemá nativní způsob, nicméně s trochou důvtipu a trpělivosti je možné ji povolit. Naštěstí jsou možnosti přizpůsobení Excelu velmi pokročilé a umožňují tuto a mnoho dalších funkcí.

Zvýrazněte vybraný řádek nebo sloupec a aktivní buňku v Excelu

 • Prvním krokem, který musíte vzít v úvahu, je uložení dokumentu, ve kterém budete pracovat Sešit Excel s podporou maker. Chcete-li provést tento postup, zkuste stisknout možnost Uložit jako a vyhledejte možnost typu souboru uvedenou výše.
 • Předchozí krok je velmi důležitý, protože tento postup provedeme právě pomocí maker.
 • Dalším krokem je přejít na začátek, poté najít Podmíněné formátování a kliknout na Nové pravidlo. Tam stiskněte Použijte vzorec, který určuje, které buňky se mají formátovat.
 • V prostoru pro popis pravidla musíte použít následující vzorec = sloupec()=buňka(“ sloupec”). stiskněte nyní Formát. Zde si můžete nastavit zvýraznění buněk, jak uznáte za vhodné, v našem případě jen změníme výplň na žlutá barva.
 • Jakmile skončíte s přizpůsobením, klikněte na Přijmout.
 • Opakujte výše uvedený postup pro řádek, v tomto případě je vzorec = row()=cell(“ row”)také nastavte formát podle svých představ.
 • Přejděte do části Podmíněné formátování a správa pravidel v části Zobrazit pravidla formátování pro: Vybrat Tento list.
 • Tam, kde je uvedeno, že platí, změňte informace tak, aby obě pravidla (řádek i sloupec) vypadala takto: =$A:$AZ.

Zvýraznění řádku sloupce aplikace Excel

Uplatnění pravidla

 • Stiskněte Alt+F11.
 • Klikněte na list, na kterém pracujete, běžně označený jako List 1.
 • Změňte možnost z Obecné na List. Také se ujistěte, že karta vpravo je nastavena na SelectionChange.
 • Dole zadejte následující kód pod Private Sub a nad End Sub Application.ScreenUpdating=Pravda a stiskněte Vstupte.
 • Klikněte na uložit.

Na konci procesu můžete vidět řádky i sloupce zvýrazněné barvou dle vašeho výběru.

Jak jsme již uvedli, zvýraznění tabulky je velmi užitečné pro snazší pochopení a také pro sdílení se studijními nebo pracovními kolegy. Vzhledem k tomu je také možné publikovat na webu interaktivní soubor Excel, který umožní pracovat na dálku.