Saltar al contenido

Jak zjistit, zda mám oprávnění a jsem správcem svého účtu Windows?

23 de julio de 2022

Operační systémy Microsoft nabízejí možnost vytvoření jiného účtu pro každou osobu, která počítač používá. Podobně může hlavní uživatel vytvořit účet správce, aby měl více oprávnění a oprávnění. Pokud chcete vědět, zda máte oprávnění správce ke svému účtu Windows stejně snadné jako vypnutí historie aktivit Windows 10Pokračujte ve čtení!

Účet správce v systému Windows nabízí oprávnění a oprávnění, která jiné konvenční účty nemají. To proto, aby ostatní uživatelé nemohli provádět změny operačního systému, které by mohly bránit jeho provozu.

Může se stát, že budete potřebovat výkon modifikace, přístup k určitým nástrojům aplikace nebo operačního systému. K tomu musíte vědět, zda jste správcem svého účtu Windows, protože je můžete provádět pouze s oprávněními, která vám tento typ účtu nabízí.

Jste správcem svého účtu Windows?

Pokud je počítač váš a máte na něm vytvořený uživatelský účet, s největší pravděpodobností jste jeho správcem. Na druhou stranu, pokud je počítač sdílený např. s vaším pracovním PC, je to pravděpodobnější nemají tato oprávnění udělena.

Přesto existují případy, kdy byl přístup k uživateli ve Windows 10 dříve zablokován nebo omezen, takže tímto způsobem je obtížné těchto oprávnění dosáhnout.

Existují různé způsoby, jak zkontrolovat, zda máte oprávnění správce nebo zda jste správcem počítače, který používáte. Můžete to provést prostřednictvím nastavení systému, na ovládacím panelu nebo pomocí příkazů spouštěných v okně příkazového řádku. operační systém.

Zjistěte, zda jste správcem svého počítače prostřednictvím příkazového řádku

Tato metoda není uživateli nejpoužívanější, protože není ze všech nejjednodušší. Pokud to chcete provést, musíte vědět, jak funguje příkazové okno Windows.

Chcete-li zjistit, zda máte oprávnění správce ve svém účtu Windows prostřednictvím okna symbolu, první věc, kterou byste měli udělat, je spustit jej. Toho dosáhnete otevřením nabídky Start vašeho počítače a zadáním do vyhledávacího pole „cmd“ a stisknutím klávesy Enter.

Ano, tento příkaz, který vám dokonce umožňuje snadno zobrazit a najít produktový klíč serveru Windows, který je obecně velmi důležitou součástí systému.

Jakmile se otevře okno příkazového řádku, spusťte kód «síťoví správci místních skupin“ a stiskněte klávesu Enter. V tu chvíli se na obrazovce objeví uživatelské účty s administrátorskými právy. Pokud je v tomto seznamu váš účet Windows, znamená to, že máte oprávnění správce a můžete provádět změny v operačním systému.

Zjistěte, zda máte oprávnění správce z ovládacího panelu

Další způsob, jak zjistit, zda má váš účet Windows práva správce, je prostřednictvím ovládacího panelu. K tomu musíte přistupovat z nabídky Start počítače.

Zde musíte najít a vybrat sekci «Spravovat účty». Tato akce vám ukáže různé účty, které probíhají na PC. V tomto seznamu vyhledejte svůj účet a zkontrolujte, zda máte oprávnění správce. Můžete to vidět tak, že se pod vaším uživatelským jménem zobrazí „Správce“.

Zjistěte, zda máte práva správce se systémem Windows 10

Kromě výše popsaných metod můžete také zjistit, zda váš účet Windows má oprávnění správce ze systémových nastavení.

údaje o profilu správce

Chcete-li provést tento postup, musíte přejít do nastavení systému Windows 10. To provedete otevřením nabídky Start a stisknutím ikony ve tvaru ozubeného kola, která se zobrazí v pravém dolním rohu.

Po provedení této akce se otevře konfigurační okno. Zde musíte najít sekci „korálky“ a poté vyberte «tvé informace» v levém postranním panelu. Zobrazí se vám informace o vašem účtu Windows, vaše uživatelské jméno, e-mail propojený s účtem, a pokud ano, jméno „Správce“.