Saltar al contenido

Jak vytvořit domácí síť s mým počítačem se systémem Linux? – Kompletní design

22 de julio de 2022

Vytvoření domácí sítě je velmi snadné. V tomto článku vám ukážeme, jak na to a jak na to nastavte svou domácí síť na počítači se systémem Linux. Věnujte pozornost následujícímu článku a svou domácí síť si snadno vytvoříte na svém počítači se systémem Linux.

Co je potřeba k vytvoření domácí sítě?

V kancelářích je velmi běžné, že všechny počítače jsou vzájemně propojeny, aby se usnadnil přenos souborů a připojení k webu. Ale i u vás doma můžete mít domácí síť, zvláště pokud máte několik počítačů a elektronických zařízení prostřednictvím sítě, která je v oblasti výpočetní techniky známá jako LAN

Kromě toho si můžete vytvořit svou domácí síť, aby se zařízení mohla snadno připojit vytvořením a konfigurací bezdrátové sítě WiFi nebo pomocí ethernetového kabelu. To umožní nejen přenos souborů, ale také počítačových dat, sdílení tiskáren a připojení k internetu.

Nyní k vytvoření domácí sítě potřebujete tři základní prvky, jako například: musíte mají bezdrátovou a síťovou kartu, mají také ethernetový kabel a wifi modem router. To vše bude stačit k tomu, abyste mohli začít vytvářet svou síť u vás doma. V případě Linuxu musíte mít počítač s tímto operačním systémem, skenovacím protokolem. Ale kromě toho, abyste mohli využívat síť, kterou jste vytvořili, musíte síť správně nakonfigurovat. Věnujte pozornost následujícím bodům:

Jaký je postup při vytváření domácí sítě na vašem Linuxu?

Nyní, abyste mohli začít vytvářet domácí síť na svém počítači se systémem Linux, musíte nejprve nainstalovat balíček Server na počítač, který bude fungovat jako server, a na terminály, které odpovídají ostatním počítačům, které máte doma, musíte nainstalovat klientský balíček.

Chcete-li provést tento postup, zadejte terminál jako root a pro server spusťte následující příkaz: sudo apt-get install openssh/server a pro ostatní počítače, tedy terminály, proveďte následující: sudo apt-get install openssh/client. Oba balíčky můžete také nainstalovat na každý z počítačů, takže navigace bude reciproční.

Nyní spustíte Nautilus, což je správce souborů a umožňuje vám konfigurovat síťový systém na Linuxu. Musíte spustit Nautilus v režimu prohlížeče a poté změnit adresu, jak je uvedeno níže: sftp:// /. To vám umožní přístup ke vzdálené složce, kterou chcete, nyní stiskněte Enter.

Je velmi pravděpodobné, že vyskakovací okno, které se objeví na vaší obrazovce, vás požádá o uživatelské jméno a heslo, klikněte na OK a uvidíte soubory ve vzdálené složce. Tímto způsobem budete mít vytvořenou svou domácí síť na operačním systému Linux. Automaticky budete mít také vzdálený vstup, který můžete nakonfigurovat tak, aby se připojoval k dalším zařízením, která máte doma. Je to snadný proces, který lze provádět bezpečně a spolehlivě.

Jak můžete nakonfigurovat svou domácí síť v Linuxu?

Aby bylo možné nakonfigurovat Linux pro domácí síť, je velmi důležité porozumět tomu, jak funguje síť. V případě, že síť není v systému funkční, je nutné ji nakonfigurovat pomocí DHCP a statických IP adres. Proto, abyste mohli správně nakonfigurovat svou domácí síť na počítači se systémem Linux, ukážeme vám, jak provést proces konfigurace.

nakonfigurovat domácí síť

Nastavení v síťovém hardwaru

Jedná se o automatizovaný postup. Protože většina distribuce mají skriptovací systém, který umožňuje automatickou detekci síťových karet a může načíst modul z příslušných ovladačů. Při kompilaci jádra se musíte ujistit, že zkompilujete správnou jednotku do hlavního souboru jádra. Tímto způsobem se načte při startu systému.

Na druhou stranu musíte mít na paměti, že pokud není hardware správně detekován, budete muset načíst ovladač síťového hardwaru a k tomu musíte použít následující příkaz, který musíte provést jako: modprobe. Tímto způsobem můžete provést nastavení sítě.

Konfigurace pomocí DHCP

Protokol DHCP je nejjednodušší způsob konfigurace počítače v síti. DHCP odpovídá Client/Server Protocol, díky tomu může počítač spravovat parametry pro ostatní počítače. Funguje to následovně: Při spuštění klienta s DHCP je odesláno vícesměrové vysílání za účelem zjištění serveru DHCP.

nakonfigurovat dhcp

A server odpoví na tuto adresu, aby se připojil k síti s IP adresou. Taky, server DHCP poskytuje název hostitele, který musí klient nakonfigurovat podle parametrů, které obdrží. V operačním systému Linux jsou klienty DHCP pump, dhclient a dhcpcd a mezi nejpoužívanější linuxové distribuce patří většinou tito tři klienti, ti se instalují standardně, když systém obdrží indikaci, že je potřeba při instalaci použít DHCP.

V případě, že má distribuce několik klientů, můžete ji bez obtíží upravit. Nyní musí být klient DHCP spuštěn při startu systému a systém má v konfiguračním souboru řádek, který vám umožní zkontrolovat, zda můžete spustit klienta DHCP na Red Hat nebo Fedoře. Řádek musí obsahovat následující: BOOTPROTO= dhcp. Po konfiguraci klienta DHCP přistoupíte k testování uvedené konfigurace.

IP adresy

Personalizace se statickou IP adresou

Chcete-li přizpůsobit pomocí statické IP adresy, musíte mít na paměti následující: můžete definujte IP adresu a masku sítě pomocí příkazu ifconfig. Adresa brány, kterou můžete nastavit pomocí příkazu route. A parametry DNS serverů, které jsou nezbytné pro provádění převodů mezi názvy hostitelů a IP adresami. Nastavení parametrů můžete provést trvale a vytvořit doménu.