
Notebooky Chromebook, s laskavým svolením společnosti Google, jsou velmi praktickým a všestranným nástrojem za nízkou cenu. Přestože nemá výkon jiných notebooků, nabízí velmi užitečné možnosti, jak uspokojit základní potřeby všech uživatelů, jako je zpracování textu. Učit se jak stáhnout a nainstalovat openoffice na chromebook správně.
Tato sada kancelářských aplikací je ideální pro systémy Chromebook Linux nástroje pro jakýkoli typ dokumentu a ve srovnání s jinými kancelářskými balíky zabírá málo místa. Zjistěte vše, co musíte udělat, abyste získali OpenOffice do svého Chromebooku.
Jaké zdroje jsou potřeba k instalaci OpenOffice na Linux?
The Sada aplikací OpenOffice je jednou z nejlepších alternativ textového procesoru na jakémkoli počítači. Má nástroje pro práci s dokumenty, tabulkami, prezentacemi, digitálními kresbami, databázemi a rovnicemi. Také jeho požadavky jsou docela dostupné pro všechny operační systémy.
V Linuxu začínají minimální požadavky pro instalaci OpenOffice 800 MB volného místa na místním úložišti počítače a 512 MB paměti RAM. Kromě toho je nutné, abyste měli rozlišení obrazovky 1024 x 768 (alespoň). Všechny notebooky Chromebook tyto požadavky snadno splňují.
Je však důležité, aby Chromebook měl Systém Linux povolen, protože jedině tak může být kompatibilní s OpenOffice. Neexistuje žádná verze tohoto programu určená přímo pro Chrome OS, takže k instalaci této kancelářské aplikace musíte použít sekundární operační systém Chromebooku, Linux.
Jaké jsou verze Linuxu, které mají k dispozici verzi „Linux Beta“?
Stojí za zmínku, že ne všechny Chromebooky mají ve výchozím nastavení nainstalovanou funkci „Linux“. V závislosti na verzi Chromebooku musíte zkontrolujte, zda obsahuje ‘Linux Beta’ než budete pokračovat v instalaci OpenOffice. V případě, že váš notebook tuto možnost neintegruje, můžete Linux nainstalovat ručně.
Chromebooky se systémem „Linux Beta“ jsou tyto verze od roku 2019. Tuto funkci má předinstalovanou jakýkoli model notebooku Google z daného roku nebo pozdějšího. Některé modely před tímto rokem mají také „Linux Beta“, i když se jedná pouze o několik modelů.
Zda je váš model Chromebooku vybaven systémem Linux Beta, můžete zkontrolovat v části Nastavení počítače. V nabídce kategorií v levé části okna můžete zkontrolujte, zda je součástí systémových možností nebo ne. Poté můžete pokračovat v procesu aktivace.
Jak povolit možnost Linux beta z nastavení?
Chcete-li nainstalovat OpenOffice do Chromebooku, musíte aktivovat nebo povolit „Linux Beta“. Chcete-li to provést, musíte Jdi do nastavení’; sekce ‘Linux Beta’ je v dolní části seznamu vlevo. Tato možnost umožňuje provádět speciální úlohy, které vyžadují zadání kódu, vytváření aplikací a instalaci softwaru.
Na obrazovce se objeví jediné pole s tlačítkem ‘Aktivovat’. Po jeho stisknutí se zobrazí nové okno, které vám ukáže proces stahování a instalace Linuxu. Po určení uživatelského jména a konfiguraci části disku vyhrazené pro tuto funkci se otevře konzole Debian Command Console pro Chromebook.
Konečně, zadejte příkaz ‘sudo apt update’ pro aktualizaci konzole na nejnovější verzi. Po dokončení tohoto procesu budete moci na svém Chromebooku provádět nové pokročilé úkoly, jako je stahování a instalace sady kancelářských aplikací OpenOffice, a využívat svůj počítač na maximum.
Jaký je správný způsob stažení OpenOffice z webu?
Když je vše v Chromebooku nastaveno, můžete zahájit proces stahování instalačního programu pro OpenOffice. Chcete-li to provést, musíte vstoupit na webovou stránku OpenOffice z prohlížeče a stiskněte možnost ‘Stáhnout’. Dále vyberete verzi operačního systému Linux, která odpovídá vašemu počítači, jazyk instalace a verzi programu, který chcete stáhnout.
V závislosti na modelu Chromebooku si budete moci vybrat mezi 64 nebo 32bitovou verzí Linuxu, i když vždy vyberte možnost ‘DEB’. Chcete-li stáhnout instalační program, stiskněte ‘Stáhnout úplnou instalaci’. Stahování se spustí automaticky a uloží se do složky ve vašem zařízení, kterou jste určili jako adresář pro stahování.
Na konci stahování se objeví plovoucí oznámení, odkud můžete mít přímý přístup ke složce, kde byl uložen instalační soubor OpenOffice. Odtud musíte přesuňte jej do adresáře ‘Linux Files’ aby bylo možné pokračovat v instalaci programu bez jakéhokoli výpadku nebo chyby.
Jak nainstalovat OpenOffice na váš počítač se systémem Linux?
Prvním krokem při instalaci OpenOffice na Chromebook je otevření příkazové konzole ‘Terminál’ ze sekce ‘Linuxové aplikace’. Tady, to zadejte příkaz ‘sudo apt install xarchiver’ a je zadán příkaz ‘Y’ pro potvrzení akce. S touto aplikací pro Linux můžete pokračovat v instalaci OpenOffice.
Po rozbalení instalačních souborů pomocí Xarchiver musíte přesunout obsah složky ‘DEBS’ do ‘Soubory Linuxu’. Ve stejné složce musíte vyjmout soubor DEB ve složce ‘es’ a vložit jej do adresáře ‘Linux Files’. Dále otevřete ‘Terminál’ a spusťte příkaz ‘sudo dpkg -i *.deb’.
Tím se do Chromebooku nainstaluje celá sada OpenOffice. Jejich nástroje najdete v sekci ‘Linuxové aplikace’. Zbývá pouze otevřít kterýkoli z nich, abyste nakonfigurovali svá uživatelská data a dokončili instalaci, po které si budete moci užívat všechny jeho funkce. Případně si můžete stáhnout další kancelářský balík, jako je Microsoft Office nebo Dokumenty Google.
Spusťte Xarchiver na Linuxu
V Sekce ‘Linuxové aplikace’ budete moci otevřít Xarchiver. Jakmile jste v nástroji, stiskněte ‘Otevřít soubor’ a vyhledejte instalační program OpenOffice, který jste si stáhli do Chromebooku. Jedná se o komprimovaný soubor se třemi složkami, které musíte extrahovat do nové složky umístěné v ‘Home’.