Saltar al contenido

Jak připojit a nainstalovat pevný disk SATA do portu IDE

2 de agosto de 2022

Možná jste si zakoupili pevný disk SATA a chcete jej nainstalovat do počítače. Pokud však váš počítač má port IDE, musíte provést úkol, abyste disk správně připojili. V tomto zajímavém článku se to dozvíte Jak připojit a nainstalovat pevný disk SATA do portu IDE.

Typy pevných disků

Existují různé typy pevných disků: SATA nebo serial ATA, PATA nebo „Parallel Advanced Technology Attachment“, SSD nebo „Solid State Disk“ a SCSI nebo „Small Computer System Interface“. Nejznámější jsou dnes disky SATA. a přicházejí v široké škále formátů a kapacit.

Pevné disky IDE a SATA

Jako první se na trh dostaly pevné disky IDE. Ty vyžadují standard rozhraní ATA paralelně, aby bylo možné se připojit k PC. Vyznačují se ukládáním dat pomocí magnetismu. Někteří uživatelé se uchylují ke konverzi staršího pevného disku IDE na USB pomocí dokovací stanice, i když běžnější je konverze na pevný disk SATA.

Pevné disky SATA jsou široce používány pro svou všestrannost a rychlé procesy ukládání. Tento typ disků zvládá sériovou signalizační technologii a lze připojit tenkými, flexibilními kabely (SATA).

Jak připojit a nainstalovat pevný disk SATA do portu IDE

Chcete-li připojit a nainstalovat pevný disk SATA do portu IDE, budete potřebovat a Adaptér IDE na SATA a postupujte podle jednoduchého postupu, který vysvětlíme níže.

Odpojte PC a všechny jeho součásti

V první řadě musíte odpojte PC od napájení. Odpojte také všechny součásti ze zadní části počítače. Tento krok můžete také využít a vyčistit napájecí zdroj vašeho počítače a provést rychlou údržbu vašeho počítače.

Poté otevřete pouzdro zařízení posunutím krytu. Předtím se ujistěte, že jste odstranili všechny šrouby nebo spojovací kusy, které drží kryt připevněný k pouzdru. Položte ruku na kovový povrch, abyste odstranili statickou elektřinu.

Vyjměte pevný disk a adaptér IDE na SATA

Vyjměte pevný disk SATA z ochranného obalu a proveďte totéž s adaptérem IDE na SATA. Obvykle, adaptér má ochranný obal které byste měli odstranit.

Zapojte pevný disk SATA do portu IDE

Pomocí adaptéru IDE na SATA jej zarovnejte se sloty na zadní straně pevného disku. Zapojte adaptér do jednotky a připojte čtyřkolíkový konektor k druhému konci adaptéru.

Připojte pevný disk ke zdroji napájení. Za tímto účelem zkontrolujte, zda váš napájecí zdroj obsahuje kabely SATA. Pokud ne, pořiďte si adaptérový kabel SATA/IDE a připojte konec SATA k jednotce a druhý konec ke kabelu napájecího zdroje.

Nainstalujte pevný disk SATA, který byl zapojen do portu IDE

Vezměte jednotku a umístěte ji do jedné z přihrádek nebo štěrbin v pouzdře, abyste ji zajistili šrouby. Ověřte, že se disk nepohybuje když jej zašroubujete dvěma šrouby do odpovídajícího slotu.

IDE port pevného disku

Zavřete skříň a připojte součásti počítače

Nasaďte kryt a zajistěte jej šrouby na zadní straně pouzdra. Připojte všechna zařízení zařízení a napájecí kabel.

Přistupuje k základnímu vstupnímu/výstupnímu systému „BIOS“ počítače

Vstupte do rozhraní BIOS a zkontrolujte, zda váš počítač rozpoznal pevný disk SATA. Poté naformátujte disk a vytvořte na něm oddíly, pokud chcete.

Naformátujte disk SATA

Pokud máte v počítači jiný pevný disk a je hostitelem systému Windows, můžete naformátujte jednotku SATA ze systémového rozhraní. Chcete-li to provést, přejděte na „Tento počítač“ a klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku SATA. Klikněte na „Formátovat“ a v novém okně stiskněte tlačítko „Start“.

V případě, že nemůžete použít formát přímo ze systému, můžete se rozhodnout opravit poškozený pevný disk, který systém Windows nerozpozná. Chcete-li to provést, vložte disk s obrázkem systému Windows a zadejte BIOS. Nakonfigurujte spouštění disku a pokračujte ve formátování pevného disku SATA z možností systému.