Saltar al contenido

Jak přidat číslování a odrážky do odstavců pomocí Adobe InDesign cc – velmi snadné

8 de agosto de 2022

Adobe InDesign je aplikace určená pro tvorbu letáky, recepty, plakát, knihy, brožury, mezi ostatními. Široce používaným aspektem pro uspořádání a vizuální dotek dokumentu je číslování nebo odrážky. Pokud nevíte, jak tuto funkci programu používat, v tomto článku vám to vysvětlíme jak přidat číslování a odrážky do odstavců pomocí Adobe indesign cc.

Jak přidat číslování a odrážky do odstavců pomocí Adobe InDesign cc?

Pamatujte na rozdíl: pokud zvolíte odrážky, každý odstavec bude začínat symbolem; pokud zvolíte číslování, každý odstavec začíná písmenem nebo číslem následovaným oddělovačem, kterým může být závorka, pomlčka nebo mezera. Chcete-li tak učinit, postupujte takto:

 1. Otevřete aplikaci Adobe InDesign.
 2. Otevřete dokument, který chcete upravit.
 3. Vybrat «Textový nástroj». ATento pruh probíhá vodorovně přes horní část dokumentu. Když vyberete tuto možnost, otevře se ovládací panel.
 4. Na ovládacím panelu vyhledejte možnost «formátování odstavce» umístěný v levém horním rohu panelu. Kliknutím na toto tlačítko zobrazíte lištu s několika alternativami, které nabízí Adobe InDesign pro úpravu odstavce. Mezi nimi můžete vidět tlačítka pro odrážky a číslování.
 5. Vyberte odstavec do kterého chcete umístit odrážky nebo číslování.
 6. Klikněte na tlačítko viněty nebo na tlačítku číslování. Adobe InDesign okamžitě přidá do odstavce odrážky nebo základní číslování.

Údaje, které vás zajímají:

 • Odrážky a číslování jsou užitečné, pokud chcete vytvořit a přidat obsah do dokumentu.
 • Pokud k identifikaci každého odstavce použijete číslování, pak tyto čísla se automaticky aktualizují pokud přidáte nebo odeberete jakýkoli odstavec.
 • Do jednoho odstavce je možné umístit odrážky a do jiného čísla.
 • Pokud chcete, aby tyto barvy měly jinou barvu než odstavec, můžete vybarvit odrážky a čísla. Toho je dosaženo vytvořením stylů odstavců a znaků.

Jak provádět úpravy odrážek a číslování v Adobe InDesign cc?

 1. Vyberte odstavec obsahující odrážky nebo číslování.
 2. Se stisknutou klávesou Alt klikněte na tlačítko s odrážkou nebo číslem to je možné v Okna. Pokud používáte počítač se systémem Mac OS, stiskněte možnost a klikněte na tlačítko s odrážkou a číslem.
 3. Okamžitě se zobrazí dialogové okno, kde můžete provést změny ve stylu odrážky nebo číslování.
 4. Vyberte typ zobrazení (viněta nebo číslování). A začněte provádět změny:

Úpravy viněty

 • První změnou, kterou můžete provést, je «Vignette znakový styl».
 • Pokud chcete přidat další styl odrážky, který se nezobrazuje v seznamu, který se vám zobrazuje, klikněte na tlačítko s nápisem „Přidat“.
 • Okamžitě se objeví další vyskakovací okno; V možnosti «Rodina písem» vyberte požadované písmo a objeví se různé odrážky. Vyberte si své oblíbené, klikněte na pole «Zapamatovat písmo» (když kliknete na tuto možnost, tato odrážka se vždy zobrazí, i když změníte písmo), klikněte «Přidat» a pak na «ok».

Jednoduché logo Adobe InDesign

 • další můžete přidat prvek textu příspěvku (dlouhá nebo krátká mezera, tečka, em nebo pomlčka nebo jiné možnosti); Chcete-li to provést, klikněte na rozevírací šipku (>) vedle pole „Text zpět“.
 • V sekci «Pozice odrážky nebo číslování» můžete změnit «Zarovnání» (vlevo, uprostřed nebo vpravo), «Levé krvácení» (vzdálenost čar jsou odsazeny) a «Přední linie Sangria» (Toto je ideální pro odstavce, které obsahují více než jeden řádek.)
 • Po provedení všech nezbytných úprav stiskněte tlačítko «Ok» pro uložení provedených změn.

Úprava číslování:

 1. V dialogu nejprve najdete sekci «Styl číslování».
 2. v možnosti «Formát» (vyberte, zda budete mimo jiné používat čísla, písmena nebo římské číslice) a v «čísla» (můžete si vybrat, který prvek bude před číslem; můžete si vybrat mezi tečkou, závorkami, krátkou mezerou, dlouhou mezerou nebo jinými)
 3. V části «Odrážka nebo číslování» vyberte zarovnání, odsazení a odsazení prvního řádku.

Pokud je vaším cílem vytvořit seznam mnoha položek, je lepší vytvořit víceúrovňový číslovaný nebo smíšený seznam pomocí aplikace InDesign. Jedná se o snadno použitelnou aplikaci, která vám pomůže vytvořit úžasné dokumenty během několika minut. Nyní víte, jak přidat číslování a odrážky do odstavců pomocí Adobe InDesign cc.