Saltar al contenido

Jak povolit, zamknout a spravovat oprávnění aplikací v systému Android

26 de agosto de 2022

Když vidíme, jak je to v dnešní době nezbytné, je pro většinu z nás normální mít chytrý telefon nebo chytrý mobilní telefon. Existuje mnoho možností, které s nimi máme, ale jedna z prvních věcí, kterou uděláme, když nějakou získáme, je stahování aplikací. Pokud chcete vědět, jak se starat o svůj smartphone a spravovat všechny své aplikace, pokračujte ve čtení a zjistěte, jak na to povolit, uzamknout a spravovat oprávnění aplikací v systému Android.

Je pravda, že existuje mnoho dobrých aplikací, které nám usnadňují každodenní život a umožňují nám dobře se bavit, ale musíme také pamatovat na to, že existují zákeřní lidé, kteří na nás prostřednictvím aplikací útočí. Je nutné, abychom se o ně starali a zároveň uměli spravovat dobré aplikace. Proto vám dnes ukážeme, jak na to nakonfigurovat jejich oprávnění na vašem Androidu.

Jak spravovat oprávnění aplikací na Androidu?

V tuto chvíli se dá očekávat, že všichni víme, jak správně a naplno používat své mobilní telefony, že? No, vlastně je třeba poznamenat, že existuje mnoho funkcí našich smartphonů, o kterých pravděpodobně nevíme. Ať už jde o málo zmiňovaný aspekt, nebo nás to prostě nezajímalo, v oblasti technologií je vždy co učit.

Jedním z těchto aspektů je nastavení oprávnění aplikace na zařízeních Android. Ty nám umožňují, co aplikace může a nemůže dělat na našem mobilním telefonu, vše v závislosti na jejích vlastnostech. Vědět, jak tato oprávnění nakonfigurovat, nám může jistě pomoci zlepšit zabezpečení a soukromí na mobilních telefonech.

Z tohoto důvodu vám níže ukážeme, jak snadno spravovat oprávnění v aplikacích pro Android. Samozřejmě vám doporučujeme, abyste měli svůj mobilní telefon po ruce, abyste mohli proces provést při čtení tohoto článku.

Jaká jsou oprávnění pro aplikace v systému Android?

Oprávnění nám dovolují určit nebo vybrat, které aplikace budou mít přístup k používání nativních aplikací našeho mobilního telefonu, proto vždy doporučujeme, abyste se na svůj Android neinstalovali škodlivé aplikace. Co jsou ty nativní aplikace? Níže je jejich seznam.

 • Úložný prostor.
 • SMS.
 • Kontakty.
 • Fotoaparát.
 • Telefon.
 • Kalendář.
 • Tělesné senzory.
 • Mikrofon.
 • Umístění.

Tato oprávnění jsou dostupná od verze Androidu 6.0 a výšetakže pokud máte nějaké předchozí, doporučujeme vám prozkoumat, které jsou ve vašem případě k dispozici.

Kroky k aktivaci, blokování a správě oprávnění aplikací v systému Android

Chcete-li nyní ovládat oprávnění aplikací v systému Android, musíte provést určité kroky. To je možné z nativní aplikace „Nastavení“, a jakmile v ní budete, musíte postupovat takto:

 • Přejděte do části Aplikace a oznámení.
 • Nyní stiskněte tlačítko ‘Upřesnit’.
 • Stiskněte možnost Oprávnění aplikace.
 • Vyberte jedno z již zmíněných oprávnění, to, které potřebujete nakonfigurovat.
 • Vyberte, které aplikace mohou mít přístup k těmto oprávněním.

To je vše! Jak si všimnete, je velmi snadné provést tuto konfiguraci. Dalším způsobem, jak toho dosáhnout, je při přístupu k aplikaci, která vyžaduje použití jedné z těchto nativních aplikací. V rámci něj stiskněte funkci, která jej bude používat, například fotoaparát nebo kontakty.

smartphone s aplikacemi na notebooku

Když to uděláte, mobil se vás zeptá pokud chcete dané aplikaci povolit přístup k oprávnění, které potřebuje. V tu chvíli to můžete buď povolit, nebo odmítnout, je to čistě na vás. Můžete také odebrat oprávnění aplikace na Gmailu, Facebooku, Instagramu a dalších účtech, které jste s aplikací přidruženi.

Doporučujeme také zkontrolovat, jaká oprávnění aplikace vyžaduje, než ji nainstalujete do mobilu Android. To je možné z obchodu Google Play, když přejdete na stránku Sekce „Vývojář“ z každé aplikacea stiskněte možnost „Podrobnosti oprávnění“. To vám umožní mít přesnou představu o tom, co můžete očekávat, jakmile si stáhnete uvedenou aplikaci do svého mobilu.

Doporučujeme vám, abyste pokračovali ve zkoumání možností dostupných na vašem smartphonu Android, a doufáme, že všechny uvedené pokyny pro vás mohou být velmi užitečné.