Saltar al contenido

Jak povolit nebo zakázat touchpad při psaní v Ubuntu Linux

22 de julio de 2022

Častým problémem lidí používajících notebooky je rušení touchpadu při používání klávesnice během psaní. Což může narušovat pohodlný přepis textu.

Tento technologický doplněk je však nezbytný pro pohyb kurzoru po celé obrazovce, když nemáte myš na dosah ruky.

Proto lidé často preferují personalizovat počítač abyste mohli rozhodnout, kdy bude touchpad povolen k použití. A vyvarujte se tak jeho rušení při různých činnostech.

Jednou z výhod, kterou má Ubuntu Linux oproti jiným operačním systémům, je to, že vám umožňuje přizpůsobit rozhraní počítače podle vašich představ. Dnes se tedy dozvíte, jak tomuto příslušenství přiřadit správné využití.

Nakonfigurujte touchpad prostřednictvím terminálu Ubuntu Linux

Existují různé formy a situace, pro které je zaručena specifická konfigurace. A naštěstí tento operační systém k tomu má nástroje.

Pokud ve vašem případě dáváte přednost mít přístup ke globálním operacím, které se provádějí na touchpadunejefektivnější možností je mít ikonu ozubeného kola uvnitř lišty nástrojů Linux.

Přestože se jedná o výchozí funkci, která je v systému skrytá, vyžaduje předchozí instalaci, aby bylo možné využívat její nastavení. Chcete-li toho dosáhnout, musíte začít otevřením terminálu Ubuntu Linux a zadáním následujících příkazů:

  • “sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao
  • aktualizace «sudo» apt-get
  • sudo apt-get install touchpad-indicator”

Po dokončení budete moci sledovat, jak se ikona touchpadu určená pro nástroj indikátoru zobrazuje na systémové liště. Který lze otevřít pravým tlačítkem myši.

Mezi možnostmi, které jsou v rámci ní dostupné, je především možnost povolit nebo zakázat touchpad notebooku. Na druhou stranu, pokud vstoupíte do sekce předvoleb, budete moci najít řadu nastavení, která lze upravit, aby se zlepšilo používání uvedeného panelu. Mezi nimi můžete najít:

  • První možnost umožňuje vytvořit kombinovanou zkratku kláves pro pohodlné provádění výše uvedené funkce. Bez toho, aby bylo nutné aplikaci otevřít nebo uvést do provozu.
  • Indikátor touchpadu také umožňuje provádět řadu akcí v závislosti na způsobu, jakým se uživatel rozhodne s počítačem zacházet. Jasným příkladem toho je možnost, že se panel automaticky vypne, když je připojena myš nebo když píšete, nebo že se při otevření nebo zavření indikátoru provede určitá akce.
  • Mezi následující možnosti patří nastavení upozornění. Ikona, která bude přiřazena aplikaci a způsob, jakým bude samotný panel fungovat.

To umožňuje provádět specifické chování prostřednictvím určitých pohybů prováděných na touchpadu. Jako je míra citlivosti nebo způsob posouvání obrazovky.

Deaktivuje se touchpad automaticky při psaní? Toto je řešení!

Linuxová komunita obdržela několik stížností na problém, že z určitých verzí. ATouchpad je při psaní automaticky deaktivován.

touchpad řešení je při psaní automaticky deaktivován

Ačkoli mnoho lidí tuto preferenci baví, jiní ji nemají rádi, protože narušuje jiné činnosti, jako jsou videohry. Chcete-li to vyřešit, musíte zadat příkaz do terminálu: «Gsetting set org.gnome.desktop.peripherals.touchpad zakázat-během-psaní false

Po stisknutí klávesy «Enter» bude bez ohledu na konfiguraci, která má danou akci výchozí, deaktivována a již nebudete trpět stejnými nepříjemnostmi.

Závěry

Použití dotykových panelů je nezbytné pro ty, kteří obsluhují notebookyale několikrát to může představovat potíže.

Protože mnoho uživatelů generovalo stížnosti prostřednictvím svého fóra, Ubuntu Linux nabídl jejich komunitě nejjednodušší řešení. Nejenže našel způsob, jak to vyřešit, ale také umožnil každému nakonfigurovat si jej podle svých představ.

Od té doby může konečně každý upravit činnost svého touchpadu, aniž by se musel obávat, že bude mít podobný problém znovu.