Saltar al contenido

Jak otevřít nebo zavřít porty brány firewall ve Windows pro větší zabezpečení?

3 de agosto de 2022

Udržování bezpečnosti počítače je naší prioritou pro ochranu našich informací, a proto hraje firewall důležitou roli. Naučíte se používat funkce, jako je otevírání a zavírání portů v bráně firewall systému Windows, umožní vám to mít kontrolu nad typem provozu, který vstupuje a odchází přes vaše připojení.

Význam firewallu pro bezpečnost

Porty jsou vstupním a výstupním rozhraním pro informační pakety.. Existují porty, které jsou přiřazeny pro konkrétní použití nebo konkrétní aplikaci. Firewall je nakonfigurován tak, aby mohl řídit, jaký druh provozu vstupuje a opouští připojení k vaší domácí síti.

Vědět, jak zavřít nebo otevřít porty brány firewall, vám umožní chránit počítač před možnými útoky. Mnoho portů je ve výchozím nastavení uzavřeno k ochraně bezpečnosti uživatelů. Otevření nebo uzavření konkrétního portu však může zvýšit rychlost připojení konkrétní služby.

Jak otevřít nebo zavřít porty brány firewall

Nejjednodušší způsob, jak otevřít nebo zavřít porty ve Windows, je vytváření pravidel ve firewallu. Otevřete Ovládací panely a poté klepněte na možnost Systém a zabezpečení.

Poté vyberte možnost Windows Defender Firewall. Nyní přejděte na pokročilá nastavení umístěné v levém panelu aplikace.

Vytvořte pravidlo ve firewallu

v okně Windows Defender Firewall s pokročilým zabezpečením jsou možnosti vytvoření nového pravidla. V levém panelu můžete vytvořit příchozí pravidlo, odchozí pravidlo nebo pravidla zabezpečení připojení.

V závislosti na požadavku vyberte vytvořit nové příchozí nebo odchozí pravidlo. První věc, kterou musíte definovat, je typ pravidla, které chcete vytvořit, v tomto případě vybereme možnost Port, která vám umožní ovládat připojení TCP nebo UDP portu.

Termín UDP je iniciála User Datagram Protocol nebo datagram a TCP k protokolu přenosu dat. Oba dva protokoly řídí připojení a porty.

Nyní vyberte, zda se pravidlo vztahuje na TCP nebo UDP. Následuje toto vyberte porty, na které se pravidlo vztahuje. Můžete vybrat, zda se má použít pouze pro několik konkrétních portů, nebo vybrat možnost Všechna místní místa.

Vyberte akci, která se má provést při použití pravidla. Připojení můžete povolit nebo jej povolit pouze v případě, že je zabezpečené. V opačném případě můžete zablokovat připojení pro vybrané porty.

Později vyberte, kdy se má pravidlo použít. Dostupné možnosti jsou Doména, když je počítač připojen k podnikové doméně, Soukromá s připojením k privátní síti a konečně Veřejná, když je počítač připojen k veřejné síti.

Do konce pojmenujte pravidlo a stručný popis s podrobným popisem funkce tohoto pravidla.

Klikněte na tlačítko Dokončit a pokud je vše správně nakonfigurováno, vytvořené pravidlo se objeví v seznamu spolu se zelenou ikonou, pokud je jeho funkcí otevření portu. V opačném případě je ikona červená, pokud chcete omezit připojení.

Otevřete porty z příkazového řádku

Rychlý způsob, jak povolit nebo zakázat porty, je pomocí příkazů v CMD. Otevřete příkazový řádek a spusťte aplikaci jako správce.

Otevírejte a zavírejte porty z příkazového řádku

Nyní v okně CMD musíte napsat příkaz Netstat -rok zobrazí se seznam všech dostupných portů a jaký je k nim přiřazen PID.

Seznam zobrazuje dostupné porty, místní adresu, kterou používají, zda používají protokol TCP nebo UDP, vzdálenou adresu a Stav. Pokud chcete najít konkrétní port, zadejte příkaz netstat -rok | nález:5424 (nahraďte 5424 portem, který chcete filtrovat).

K uvolnění portu je pouze nutné znát přidružené PID a zadat příkaz taskkill /pid 544 /Fhodnota 544 je ta, kterou byste měli při hledání nahradit tou, kterou potřebujete.