Saltar al contenido

Jak odstranit virus z mého PC nebo USB, aniž bych měl Antivirus – Řešení ručně

22 de agosto de 2022

Počítače nebo PC nám pomáhají urychlit a usnadnit naše úkoly v jakékoli oblasti života, kde se vyvíjíme. Jako všechno v životě, tato elektronická zařízení vyžadují údržbu aby v průběhu času i nadále fungovaly co nejlépe.

Pokud existuje něco, co může poškodit jeho fungování, je to viry nebo malware, kterých je na webu mnoho. Z tohoto důvodu jsou antivirové programy, jako je například Avast, tak nezbytné, aby byl náš počítač čistý. Jak ale postupovat, když antivirus nemáme nebo není tak účinný? V tomto článku vysvětlíme, jak ručně odstranit virus z PC nebo USB.

Jaké jsou požadavky na odstranění viru z počítače nebo USB bez antiviru?

Počítač, který je často připojen k internetu, je pravděpodobněji infikován škodlivými soubory nebo malwarem. Odstranění virů nám pomůže zlepšit výkon počítače a zároveň bude naše práce přínosnější.

Hlavním požadavkem na odstranění viru z počítače je určit, kde je umístěn nebo ukryt. Jakmile je nalezen, přistoupíme k jeho zrušení, abychom jej odstranili ručně pomocí nástrojů operačního systému. K tomu jsou zapotřebí určité počítačové znalosti, což by byl druhý požadavek.

Jaký je postup pro odstranění viru z počítače nebo USB bez antiviru?

Je velmi důležité, abychom pravidelně kontrolovali počítač pomocí programu Windows Defender, což je antivirus, který má operační systém Windows ve výchozím nastavení. Můžeme to udělat i ručně a níže vysvětlíme dva způsoby, jak toho dosáhnout.

Pomocí kláves ‘Windows + R’

Viry jsou schopné upravit klíče registru systémových souborů abychom se mohli automaticky spouštět pokaždé, když se přihlásíme k PC. Musíme je lokalizovat, abychom je trvale odstranili. Chcete-li to provést pomocí kláves ‘Windows + R’, můžeme postupovat podle níže uvedených kroků.

Jakmile stiskneme klávesy ‘Windows + R’, otevře se okno Spustit. Do vyhledávacího okna vložíme výraz msconfig. Jakmile přijmeme nebo vstoupíme, otevře se další okno konfigurace systému s programy, které běží na PC, když jej spustíme.

V novém dialogu klikněte na okno ‘Služby’ a výsledkem bude seznam souborů služeb spuštěných v systému. Ty jsou doplněny názvem výrobce a jeho aktuálním stavem. V tomto seznamu hledáme podezřelé jméno a my jej zkopírujeme, abychom mohli později konzultovat nebo prohledávat příslušný web.

Pokud výsledek hledání odhalí, že se nejedná o normální systémový soubor, ale o škodlivý soubor, pokračujeme v jeho zrušení a deaktivaci a zabránit tak jeho dalšímu spuštění při spuštění.

odstranit virus pomocí příkazu cmd

Přímo pomocí CMD

Soubory, které smažeme příkazem CMD, nelze tak snadno obnovit. Proto se musíme ujistit, že to, co se chystáme odstranit, je ve skutečnosti virus a ne program, který funguje na operačním systému počítače. Když jsme to řekli, musíme postupovat následovně.

Stiskněte klávesu „Windows + R“ a do vyhledávacího pole umísťujeme CMD, abychom mohli vstoupit do srdce operačního systému. Objeví se dialogové okno s černým pozadím, tam umístíme příkaz ‘cd’, dokud se nedostaneme do kořenového adresáře. Mělo by to vypadat takto C:> a tam umístíme příkaz ‘dir’ a poté ‘enter’. Tím se nám zobrazí systémové soubory. Existují však soubory, které zde nejsou zobrazeny nebo jsou skryté.

Chcete-li zobrazit všechny skryté soubory, dáme znovu ‘dir/a’ a tam se zobrazí všechny skryté soubory. Hledáme tam, dokud nenajdeme jeden, který je podezřelý a mohl by to být virus. Pro ověření, že se nejedná o systémový soubor, se můžeme poradit s odborníkem nebo vyhledat na google.

Opět do příkazového řádku vložíme ‘attrib’, takže nám ukáže atributy souborů. Abychom odstranili atribut škodlivého souboru, vložíme attrib – (písmena atributu) mezeru a poté adresu souboru a poté „enter“. Zobrazí se seznam se soubory a virem bez atributu. K jeho odstranění umístíme příkaz ‘del’ (mezera) a poté název souboru s jeho příponou a poté ‘enter’.

Chcete-li odstranit virus z USB, vložíme do příkazového řádku písmeno, které identifikuje zařízení USB, například D: a poté zadejte. Zbytek se bude řídit stejným postupem popsaným výše.

Jak obnovit soubory z počítače nebo USB postiženého virem?

Systém Windows nabízí několik metod obnovy souborů infikovaných malwarem. Jeho použití bude záviset na typu souboru a jeho umístění. Nejúčinnější je to udělat ze zálohy systému.

Začneme stisknutím tlačítka „Start“ a výběrem „Ovládací panely“. Ze seznamu zobrazených prvků přejdeme na ‘Zálohování a obnovení‘. V novém okně hledáme „Obnovit mé soubory“ a poté „Vyhledat soubory“. Přidejte soubor, který chcete obnovit, a kliknutím na ‘OK’ nebo ‘Další’ otevřete okno nastavení. Umístíme web, kam chceme soubor obnovit, a poté klikneme na ‘Obnovit’.

chránit počítač antivirem

Pro obnovu souborů například z USB disku D postupujeme takto: otevřeme příkazové okno CMD popsané výše. Poté vložíme chkdsk D: /f a dáme ‘enter’, poté ‘Y’ a poté ‘enter’. Poté ‘D’ a ‘enter’ a poté attrib –h –r –s/s/d*.*a poté ‘enter’. Nyní můžeme otevřít USB a hledat soubory.

Jak efektivně chránit počítač a USB před těmito počítačovými viry?

Nejlepší způsob, jak chránit počítač před viry, je nainstalovat na něj dobrý antivirus. Kromě toho musíme tyto programy aktualizovat, abychom zlepšili jejich účinnost. Pokud antivir nemáme, ideální je provádět pravidelnou ruční kontrolu zjistit nějaký malware a odstranit jej.