Saltar al contenido

Jak nakonfigurovat dva nebo více monitorů v Linux Mint z terminálu

20 de julio de 2022

Z terminálu Linux je možné provádět různé úlohy. Jedním z nich je konfigurace několika monitorů v distribuci Linux Mint, pokud máme přístup k nástrojům, jako je „ARandR“. V tomto smyslu vám doporučujeme přečíst si tento článek, kde se to dozvíte Jak nakonfigurovat dva nebo více monitorů v Linux Mint z terminálu

Co je AR&R?

ARandR je a grafický software odvozený od XRandR. Tento program umožňuje konfiguraci monitoru a editaci více grafických funkcí pomocí příkazů. ARandR navíc usnadňuje ovládání polohy a rotace obrazu a ukládá změny pro zachování nastavení z aplikace.

Program ARandR je k dispozici pro repozitáře Linux je tedy možné jej stáhnout ze systémového terminálu. Uživatelé mohou také najít tento nástroj na různých webových stránkách.

Jak nakonfigurovat dva nebo více monitorů v Linux Mint z terminálu

Z terminálu je možné konfigurovat dva nebo více monitorů v Linux Mintu. K tomu je vhodné naučit se používat linuxový terminál a základní příkazy. Takhle to bude jednodušší použijte nástroj ARandR zvláště pokud dodržíte postup, který vysvětlíme níže.

Připojte monitory

První krok se skládá z připojit monitory ke grafické kartě vašeho počítače. Ujistěte se, že používáte vhodný kabel a v dobrém stavu, aby bylo připojení úspěšné.

Zkontrolujte také kompatibilitu video slotů mezi monitory a grafickou kartou. V každém případě se můžete rozhodnout použít adaptér.

Nainstalujte ovladač grafické karty

Pokud ještě nemáte ovladač grafické karty vašeho PC, je vhodné jít do úložiště a stáhnout si ho. Chcete-li to provést, otevřete terminál Linux pomocí kláves „Ctrl + Alt + T“. V příkazovém okně zadejte apt-get install nvidia-settings, pokud vaše zařízení patří výrobci «Nvidia» a stiskněte «Enter».

Nastavte monitory

je to možné konfigurovat monitory ze softwaru grafické karty. Za tímto účelem přejděte na „Systém“ a vyberte „Správa“. Poté přejděte na „Nastavení serveru NVIDIA X“. Vyberte možnost „Detekovat zobrazení“. Klikněte na „Konfigurovat“ a vyberte „TwinView“. Vyhledejte „Uložit do konfiguračního souboru X“ a vyberte „Desktop“. Nakonec změny uložte.

linux mint terminál

Stáhněte si nástroj ARandR

Proces stahování balíčků a programů z terminálu je velmi jednoduchý. Ve skutečnosti můžete použít «ARandR» z úložiště Linu po přístupu k terminálu pomocí kláves «Ctrl + Alt + T». V terminálu zadejte následující příkazový řádek: sudo apt upgrade a stiskněte „Enter“. Tímto způsobem můžete aktualizovat balíčky úložiště.

Poté zadejte syntaxi: sudo apt-get install arandr a stiskněte klávesu „Enter“, aby systém pokračoval v vyhledání a stažení programu ARandR.

Otevřete ARndR a nakonfigurujte dva monitory v Linux Mint

Jakmile si stáhnete program, můžete jej spustit z terminálu. Chcete-li to provést, zadejte arandr a stiskněte klávesu „Enter“. otevře a grafické rozhraní, pomocí kterého můžete konfigurovat monitory umístění jedné obrazovky vedle druhé a uložení nového nastavení.

Poté stiskněte tlačítko (se šipkou dolů) a zkontrolujte, zda je druhý monitor rozšířením obsahu, který představuje vaše hlavní obrazovka.

Upravte rozlišení obrazovky z terminálu

Můžete změnit Rozlišení obrazovky z terminálu. Chcete-li například nastavit frekvenci 60 Hz, můžete zadat následující syntaxi: gtf 1366 768 60 a stisknout klávesu „Enter“. Pomocí příkazu „gtf“ můžete spravovat hlavní monitor a jeho rozšíření.