Saltar al contenido

Jak nainstalovat a spustit aplikace Windows .exe na Linuxu pomocí Wine

5 de agosto de 2022

V oblasti výpočetní techniky můžete najít řadu bezplatných operačních systémů, které můžete na svém počítači používat, ve kterých můžete provádět různé činnosti.

Mezi nimi můžete získat operační systém svobodný software, jejich používáním můžete spouštět programy pro různé účely, naprostou svobodu, takže každý jej může používat, jak chce.

Linux se zrodil z Unix v 70. letech vyvinut Andy Tanenbaumem, ale teprve v roce 1991, kdy Linus Torvalds provedl tento projekt, získal popularitu jako svobodný operační systém GNU.

Kde uživatel s zdrojový kód je volně kopírovatelnývyvíjet, měnit, sdílet, studovat software v organizaci, společnosti, instituci nebo osobě, tedy svobodu projevu.

Od té doby byl Linux vyvíjen v různých verzích, aby byl každý den zdokonalován, dokud nebude jednou z oblíbených kromě Windows.

Mezi rozdíly mezi Windows a Linuxem na stejném počítači. Kompatibilitu a její harmonii můžete vidět u všech hardwarových modelů, protože je multiplatformní, víceuživatelský a multitasking, což vám umožňuje používat různé programy, jako jsou textové editory, různé hry, internetové prohlížeče a další.

Mezi jeho různé distribuce patří: Arch Linux, Canaima, CentOS, Chakra project, Debian, Dragora a Trisquel, Elementary, Fedora, Fuduntu, Gentoo, Huayra, Knoppix, Kubuntu, Linux Mint, Mageia, Mandriva, openSUSE, PCLinuxOS, Puppy Linux, Red Hat Enterprise Linux, Slackware, Slax, Ubuntu, Zorin OS.

Existují také další distribuce, které splňují specifické účely: 64 Studio, ABC GNU/Linux, Kali Linux a další. Tyto distribuce vám dávají možnost nainstalovat jej jako hlavní operační systém nebo jako a softwarový virtuální simulátor vašeho počítače je stejný jako stolní počítač nebo kancelář, notebook, mobilní telefony atd.

Jak můžete nainstalovat a spustit tento nástroj Wine?

Je to snadné a v jednoduchých krocích vám ukážeme, jak si stáhnout Wine a připojit se k novému zážitku při používání počítače s Linuxem.

Krok 1

Přejděte na oficiální stránky winehq.org a stáhněte si do počítače verzi Wine, jakou chcete, aktuálně je tu nejmodernější možnost Wine 4.0 a 5.0.1. Pokud se jedná o verzi v Umbutu, musíte zadat následující příkazy: sudo dpkg –add-architecture i386, wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key, sudo apt-key přidat winehq.key.

Poté zadejte následující: sudo apt update, sudo apt install –install-doporučuje winehq-stable pro terminál k instalaci Wine na Umbutu. Ale pokud je verze, kterou chcete stáhnout ve Fedoře, musíte zadat následující: yum -y install wine. Vyberete si, na kterou distribuci Linuxu chcete stahovat.

Krok 2

Vyberte aplikaci, kterou chcete stáhnout ve Wine pro Windows, a umístěte instalační program této aplikace do počítače. Stiskněte a klikněte pravým tlačítkem na aplikaci pro stažení a vyberte možnost otevřít vínem a začít si to užívat. Pokud však při pohledu na aplikaci vypadají rozmazaně, můžete ji překonfigurovat zadáním Wine Settings.

Po chvíli, pokud chcete odinstalovat staženou aplikaci nebo aplikace, vyhledejte se v Aplikace a stiskněte možnost Odinstalovat. Věřte nebo ne, Wine vám umožní nejen kopírovat jednoduché aplikace, ale dokonce si můžete užít různé hry pro váš počítač.

Můžete také najít novinky o aktualizace tohoto nástroje jako je 4.0 a 5.0.1, která obsahuje přibližně více než 6000 vylepšení, což vám umožňuje optimální a konkrétní konfiguraci vašich her při jejich spouštění z Windows na Linux. Proto si stáhněte a nainstalujte tento nástroj a vytěžte z něj maximum, abyste si mohli vychutnat to nejlepší z Wine.

Pokud se chcete dozvědět, jaké jsou nejlepší nástroje a aplikace pro použití v Linuxu, můžete zadat tento článek, který vás jistě bude zajímat.