Saltar al contenido

Jak dělat chytré vyhledávání v Excelu VBA – Tabulky a formuláře

24 de julio de 2022

Pokud jde o tabulky, tabulky, formuláře a diagramy, hlavním programem, který máme na mysli, je Microsoft Excel, software používaný jak ve vzdělávací oblasti, tak v profesionální; tito odborníci v něm opravdu vědí, jak využít jeho plný potenciál, protože většina z nás zná jen špičku ledovce.

Program lze zakoupit na disku pro instalaci spolu se všemi kancelářský balík microsofti když je také možné stáhnout Excel z jeho oficiálních stránek, zakoupením licence předem nebo pokud máte účet Outlook (nebo Hotmail), můžete jej používat online.

Jaké jsou způsoby vyhledávání ve formuláři v Excelu?

Mezi velkou rozsáhlostí funkcí, které software má, máme možnost provádět konkrétní vyhledávání, podle skupin, inteligentní vyhledávání a další. To vše nám usnadňuje vidět některá data nebo jejich skupinu v tabulce s nekonečnými informacemi, místo abychom to dělali ručně. Jak byl program aktualizován, Microsoft přidal více různých typů vyhledávání.

Tajemství těchto vyhledávání se provádí pomocí vzorců, že když se nám je podaří naučit nebo si je nechat zapsat, můžeme je podle situace použít. Dále přistoupíme ke stručnému vysvětlení každého z nich:

  • Hodnotový filtr je nejběžnějším typem vyhledávání a ten, který většina lidí používá, i když ne přesně k vyhledávání dat; Tuto funkci můžeme použít k hledání podobných hodnot v Excelu.
  • Vzorec SVYHLEDAT: pokud chcete vyhledat konkrétní hodnotu nebo data, vzorec SVYHLEDAT tuto úlohu provede, ale pro data umístěná ve sloupci, tedy svisle.
  • Vzorec HLOOKUP: Varianta předchozího vyhledávání, ale místo vertikálního vyhledávání bude hledat horizontálně, některá data za sebou.
  • Vzorec VYHLEDÁVÁNÍ: Další varianta předchozích vzorců, ale bez určení vodorovného nebo svislého směru vyhledávání.
  • VLOOKUP + Match: Jedná se o kombinaci dvou vzorců, ve kterých nejprve použijeme vzorec Match a poté VLOOKUP.
  • Index + shoda: další kombinace vzorců, ve které získáme o něco širší a ne tak konkrétní hodnoty či výsledky.

Další vzorce, které lze použít pro vyhledávání, jsou IF, IF.ERROR, COUNT.IF; ve kterém získáme výsledky podobných hodnot nebo hodnot v určitém rozsahu v tabulce.

provádění chytrého vyhledávání v excelu

Existují výhody inteligentního vyhledávání oproti běžnému vyhledávání?

Inteligentní vyhledávání je dostupné od verze Microsoft Excel 2007 a jeho novějších verzí, běžně se používá při vytváření maker v programu, ale i tak je možné je použít kdykoliv je potřeba. Navíc, pokud si to přejeme, můžeme také vytvořit náš vlastní inteligentní vyhledávací formulář do kterého vstupuje i tvorba Makra.

Inteligentní vyhledávání v Excelu je na první pohled a nevyžaduje použití vzorce jako v předchozích případech; další z výhody chytrého vyhledávání je, že můžeme získat další informace nejen z číselných údajů, ale ze slov, obrázků, videí a dalších. Excel se neomezuje pouze na zahrnutí matematických hodnot, ale jde mnohem dál.

Konečně budeme mít dva typy dat, pokud budeme chtít další dodatečné informace související s již zmíněnými daty, definicemi a/nebo průzkumy prostřednictvím internetových stránek. Je třeba také poznamenat, že je možné přesouvat sloupce v aplikaci Excel k uspořádání.

Jaký je popis makra v Excelu?

Makra jsou sada funkcí nebo spíše algoritmů, které vytváříme v samotném programu Excel, ve kterých stisknutím klávesy nebo příkazu, můžeme provést určitou akci. Jak jsme si řekli na začátku, je nutné tyto zkratky nejprve nakonfigurovat, aby Excel mohl správně spustit algoritmus.

Funkce Makra v Excelu je velmi výhodná pro ty úkoly, které v programu provádíme velmi často a ještě více, pokud jsou dlouhé, protože ušetříme spoustu času místo ručního provádění funkce.

Jak v tomto programu vytvořím makro?

Pro vytvoření makra v Excelu Je to jednoduché, v hlavním panelu vybereme záložku «Zobrazit» a hned na konci uvidíme volbu «Makro», po kliknutí se zobrazí malá nabídka se dvěma alternativami «Zobrazit makra» a «Nahrát makro» ; v případě, že již jednu máte vytvořenou, vyberte první možnost, jinak budete muset vybrat druhou.

vytvoření makra v excelu

Když se program začne nahrávat, Excel do něj zkopíruje všechny vaše akce a tak při hraní bude provádět stejné pohyby myši, kliknutí, které uděláte, a kláves, kterých jste se dotkli; po dokončení zastavte nahrávání, zadejte název makra a přiřaďte klávesovou zkratku pro jeho automatickou aktivaci.

Je nutné dělat chytré vyhledávání ve formuláři?

Pro průběžné vyhledávání ve formuláři je sice možné použít kterýkoli z výše uvedených vzorců, ale pro tyto případy je lepší použít inteligentní vyhledávání.