
Slyšeli jste někdy o ‘druhá generace počítačů? Nemáte ponětí, co to je? Možná vás překvapí, že tato etapa historie byla zásadní pro rozvoj technologického světa a počítačů, které známe dnes.
Chcete vědět více? Pak pokračujte ve čtení tohoto článku s názvem: Druhá generace počítačů: původ, historie a evoluce? – Základní průvodce.
Základní průvodce druhou generací počítačů: původ a historie
„Druhá generace počítačů“ není nic jiného než časový úsek mezi nimi 1959 až 1964. Kde byla spuštěna řada faktů a zásadních událostí pro dějiny technologie.
Před touto fází byla první generace počítačů založena na elektronkách, ale koncem 50. let se něco stalo. Tento artefakt byl nahrazen slavnými tranzistory a ustoupily tak nové generaci počítačů, odpovídající druhé generaci.
V těchto letech se také ve světě formálně otevřely dveře technologiím. No a komerční zájem o tyto technologie byl téměř celosvětově stále větší.
Vrátím se k tématu tranzistoryto byly artefakty, které téměř okamžitě nahradily elektronky v počítačovém poli, protože měly větší výhodu než elektronky.
Tyto tranzistory byly menší velikosti, vyžadovaly méně energie a pracovaly rychleji. Nevyžadovaly dlouhé procesy chlazení a neměly žádná vlákna.
To je důvod, proč, když byly použity jako komponenty elektronického zpracování, tranzistory ustoupily druhé generaci výkonnějších a menších počítačů.
I když je třeba poznamenat, že když tyto tranzistory vznikly v roce 1947, nebyly tak účinné, protože byly vyrobeny z germaniového materiálu a velmi rychle selhaly. To se však zlepšilo, když se z nich v pozdějších letech staly bipolární tranzistory.
Koncem 50. let tyto tranzistory sesadily z trůnu elektronky ve výpočetní technice, i když se stejným mechanismem zapnutí/vypnutí, ale s větší účinností.
Počítače druhé generace byly díky těmto tranzistorům velmi úspěšné. Lidé byli nadšení, že počítače jsou menší a spolehlivější, a tak na začátku 60. let neváhali implementovat počítače, aby dělali návrhy značek a produktů, tiskli faktury, dělali kalkulace a tak dále.
Dalším překvapivým faktem o druhé generaci počítačů je, že kromě toho, že jako „motor“ používaly tranzistory, měly mimo jiné další komponenty: síťový operační systém, tiskárnu, programy, hardware, větší úložiště.
Bylo to na univerzitě v Manchesteru (Spojené království), kde se v roce 1953 ‚zrodil‘ první počítač s integrovanými tranzistory. Později, v polovině roku 1955, byl tento počítač znovu vynalezen, vznikla jeho druhá verze a další výtvory. používá až více než 200 tranzistorů.
Tyto typy počítačů měly vysokou cenu takovým způsobem, že byly pouze v peněžním dosahu milionářských magnátů a jejich korporací.
S těmito počítači druhé generace byly také vytvořeny nové jazyky pro sestavení, které umožňují programátorům snadno pracovat pomocí jednoduchého kódu. Kromě toho byly vytvořeny další jazyky, jako je řízení procesů (samostatné řízení úloh) a jazyk na vysoké úrovni (programovat, konfigurovat a vytvářet počítačový software).
Druhá generace počítačů: evoluce
Vývoj druhé generace počítačů ve srovnání s první je velmi pozoruhodný. Skutečnost, že tato nová generace používala tranzistory místo elektronek, že byla mnohem menší. Že měl vedoucí jazyky a příkazy, software, hardware (tyto dva nejsou stejné, software a hardware mají mezi nimi rozdíly). A krůček po krůčku se stal přístupnějším pro širokou veřejnost s označením a znatelný rozdíl v historii.
Kromě toho druhá generace počítačů ovlivnila a vyvinula dokonce i ekonomiku, protože byly implementovány v podnicích za účelem papírování a dalších úkolů, což práci stále více usnadňovalo.
I když tyto počítače mají své určité chyby, poskytl cenné informace v mnoha oblastech techniky, které by byly velmi užitečné. Aby se později zrodila třetí a čtvrtá generace počítačů a dokonce i generace nejnovější.